Stomatologia Estetyczna

Konieczność odbudowy zniszczonych koron zębów lub ich braku pociąga za sobą podjęcie decyzji o konieczności wykonania uzupełnienia protetycznego. Każdy z nas boi się słowa proteza, jednak czym innym jak nie protezą jest zwykła plomba w zębie. 

Niedorozwinięte szkliwo zębów lub szkliwo zniszczone np. zażywaniem w dzieciństwie dużej ilości antybiotyków można pokryć kosmetycznie np. materiałem kompozycyjnym. Jest to co prawda szybkie i w chwili wykonania dość efektowne odtworzenie wyglądu zęba, jednak w zależności od np. nawyków pacjenta (palenie tytoniu, spożywanie wywarów z ziół albo picie kawy lub mocnej herbaty) może dojść do dość szybkiego przebarwienia takiej odbudowy , nie mówiąc o możliwości jej mechanicznego uszkodzenia.

Alternatywą dla licówek kompozycyjnych są przygotowywane w laboratorium licówki ceramiczne wklejane do odpowiednio spreparowanego zęba. Jest to rozwiązanie bezpieczne a zarazem bardzo efektowne.

 

Częstym zabiegiem wpływającym na estetykę i poprawę samopoczucia pacjenta jest rozjaśnianie zębów popularnie nazywane wybielaniem.